Yeni Yıl için Almanız Gereken Kararlar

Yeni Yıl için Alınacak KararlarYeni yıllar hayata yeniden başlama adımlarıdır. Geçmiş yılın sıkıntı stresini geride bırakıp gerçekleştiremediğiniz şeyleri gerçekleştirmek için bir fırsat, istediklerinizi yapabilmek için güzel bir başlangıçtır. Bu yazımızda yeni yıl için almanız gereken kararlardan bahsedeceğiz.

Sağlıklı Olmak

Her şeyin başı sağlık derler. Yeni yılda ilk dilekleriniz başarılı, mutlu olmaksa bunları gerçekleştirebilmek için sağlıklı olmanız gerekir. Peki sağlıklı olmayı nasıl başarabiliriz? En çok dert edilen şey fazla kilolar. Kilolarınız gerçekten sağlık problemi haline geldiyse yaşam kalitenizi oldukça düşürecektir.  Kilo vermede ilk adım, sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenmeye abur cuburdan, bisküvi ve tatlılardan yani paketli gıdalardan uzak durarak başlayabilirsiniz. Sofranızda daha çok sebze, protein ve yeşillik daha az karbonhidrat olsun. Daha ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı olmak için yeni yıl için almanız gereken kararlardan bir diğeri bol su içmektir. Yaz günlerine kıyasla, kış günlerinde su içmeyi unutabilirsiniz. Fakat insan vücudunun ciddi anlamda suya ihtiyacı var. Günlük 2 2.5 litre su içmek vücudunuz için yapılabilecek en iyi şeylerden biri. Suyun faydaları ve zayıflamadaki önemi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sağlığınız için yeni yılda sigarayı bırakmak da güzel bir karar olacaktır. Sigaranın zararları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Sigarayı bırakma tavsiyeleri için buraya bakabilirsiniz.

Para Biriktirmek

Para her şey olmasa da para günümüzde çoğu şey demek. En basitinden iyi bir sağlık, eğitim hizmeti alabilmeniz için paraya ihtiyacınız var. Dünyanın türlü türlü hali var. Kenarda, kıyıda, yastık altında para bulundurmanız zor zamanlarda elinizi rahatlatacaktır. Harcamalarınızı kontrol ederek rahat bir şekilde para biriktirebilirsiniz. Mümkünse paranızı kolaylıkla harcayamayacağınız bir şekilde biriktirin. Biriktirdiğiniz parayı bir vadeli hesaba yatırarak paradan para kazanmayı öğrenin. Sonunda başardığınızı gördükçe mutlu olacaksınız. Para biriktirme hakkında tavsiyeler için bakabilirsiniz.

Yeni Yıl Kararları

Kendinize Özen Göstermek

Bu kararı almak için yeni yıla ihtiyacınız yok aslında. Can sıkıntılarında, kendinizle ilgili sorunlar olduğunda genellikle bu karar verilir. Fakat genelde uygulamaya geçilmez. Kendinize özen göstermek kendinize saygı duymanıza yardımcı olur. Aynaya baktığınızda göreceğiniz mutlu bir yüz kendinize en güzel hediyedir aslında. Üstelik bunun için çok paraya da ihtiyacınız yok. En basitinden cilt bakımınızı ve saç bakımınızı düzenli yaparak kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Kendinize önem vermeye başladıkça kendinize güveniniz artacak. Güveniniz arttıkça kendinize önem vereceksiniz. Güzel bir kısır döngü esasen.

Daha Sosyal Olmak

Gerçekten ülkemizde çalışma koşulları çok zor ve ağır. Herkes sevdiği işte çalışamıyor maalesef. Bu da işin getirdiği stresi artırıyor. Bazen yorgunluktan öyle bir hale gelirsiniz ki değil kolunuzu kaldırmak, gözünüzü açmaya dermanınız kalmaz. Böyle zamanlarda hayatın boş geçtiği hissine yakalanabilirsiniz. Yeni yıl için almanız gereken kararlardan biri de daha sosyal ve bilgili olmak için çaba sarf etmektir. Her sene yeni yılda okumak için kitap listeleri yapıyor ya da yeni çıkan filmleri izlemek istiyorsunuz fakat zaman içinde tüm bunlardan soğuyorsunuz. Kitap okumayı ya da film izlemeyi alışkanlık haline getirirseniz bu aktiviteleri daha rahat yapar hale gelirsiniz. Her gün kitap okumak için 15 dakika ayırmanız sayesinde ayda ortalama kalınlıkta bir kitap bitirebilirsiniz. Hoşunuza giden filmleri bir liste halinde tutarsanız film izlemek istediğiniz zaman ne izlesem acaba diye vakit kaybetmezsiniz. Filmler size çok uzun geliyorsa yarım saatlik dizi mantığıyla 2 3 günde bir film izleyebilirsiniz. Ne kadar yorgun olsanız da kendinizi geliştirmek için vakit ayırmalısınız. Bu illa ki kitap okumak ya da film izlemek değildir. Yapmaktan keyif aldığınız alacağınız bir aktivite belirleyip düzenli bir şekilde onu yapın. Bunlar sizin kendinizi geliştireceğiniz şeyler olacağı gibi hem de işin ve günlük hayatın stresinden uzaklaştıracak şeyler de olacaktır.

Yeni yılda sağlık, mutluluk ve başarı sizinle olsun 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. Ferhat dedi ki:

    bugün ben de bir karar aldım. uygulamayacağım ama olsun. bundan sonra, kendi namıma çalışacağım. bakalım nereye kadar götürebiliyorum. 🙂

  2. papatya falları dedi ki:

    Kilo vermek zaman alan ve irade isteyen bir uğraş. Arkadaşlarınız size bu konuda yardımcı olabilir fakat asıl iş sizde bitiyor. Gerçekten isterseniz başarırsınız. Emeğinize sağlık 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir