Yeşil Çay Neye İyi Gelir?

Yeşil çay neye iyi gelir? Yeşil çayın faydaları ve yeşil çay hakkında bilinmeyenler, Hatun Güncesi'nde!

Yeşil çay neye iyi gelir? Yeşil çayın faydaları ve yeşil çay hakkında bilinmeyenler, Hatun Güncesi’nde!

Bugün şifalı bitkiler köşemizde, yeşil çayın faydalarından bahsedeceğiz. Yeşil çayın, vücutta nelere iyi geldiği, metabolizma üzerindeki etkileri ve diğer pek çok faydasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yeşil Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeşil çay, çok uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılan bir bitkidir. Milattan önce 3000’li yıllara dayanan köklü geçmişiyle, yeşil çay insanların pek çok derdine şifa dağıtan bir bitkidir. Yeşil çayın ilk kullanımıyla ilgili olarak, ilginç de bir rivayet vardır. Rivayete göre, bir çay yaprağı zamanın Çin İmparatoru’nun elindeki sıcak suyun içerisine düşer. İmparator, bitkiyi çıkarma gereği duymaz. Ve suyu içer. Suyu içerken, suyun tadının normalden farklı olduğunu duyumsar. Böylelikle, emrindekilere bu bitkiyi bulmalarını buyurur. Bu buyruktan sonra, yeşil çay yaygın bir şekilde üretilen ve tüketilen bir bitki haline gelir.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay, insan vücudunda pek çok fayda göstermektedir. Son yıllarda, özellikle kanser araştırmalarında kanserli hücrelerde yeşil çayla pek çok deney gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle, yeşil çay günümüzde oldukça popüler bir içecektir. Yeşil çayın bilinen faydalarıysa şöyle sıralabilir;

  1. Yeşil çay, güçlü bir antioksidan etkisi gösterir. Özellikle serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında büyük bir yardımcıdır. Bu özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu olarak etki eder.
  2. Yeşil çay iyi bir metabolizma hızlandırıcıdır. Bu etkisi sayesinde, zayıflamada yardımcı olarak kullanılabilir. Öte taraftan, açlık hissini yatıştırıcı etkisi sayesinde, vücuda alınan toplam kalori miktarının azaltılmasını da sağlayacaktır. Ancak bu etkilerinden yola çıkarak, “Ben nasılsa yeşil çay içiyorum.” der ve egzersiz yapmazsanız, kusura bakmayın ama o kiloları almaya devam edersiniz.
  3. Yeşil çayın, kolestrol azaltıcı etkisi mevcuttur. Damarlarda tıkanmalara yol açan LDL’nin vücutta birikmesini engellemeye yardımcı olan yeşil çay damarlarda tıkanma riskini azaltır.
  4. Yeşil çayın, dişlerde çürük oluşumunu engellemeye yardımcı etkisi vardır. Aynı zamanda diş eti rahatsızlıklarında da yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

Tüm bu etkilerine karşın, yeşil çayın bazı yan etkileri de vardır. Bu nedenle, yeşil çayın tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Günde bir iki fincanı geçirmemek ve -varsa düzenli kullanılan- ilaçlarla olan etkileşimlerine dikkat edilmelidir. Bu nedenle, düzenli ilacınız varsa, bu tüketimi mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Önemli olan, sağlığınızı korumak isterken, sağlığınızdan olmamaktır. 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir