Zayıflamak İçin 8 Altın Kural

zayiflamak-icin-8-altin-kural

Zayıflamak için yapmanız gerekenler, kilo vermek için disiplin kazanma yolları ve zayıflarken dikkat edilmesi gereken noktalar Hatun Güncesi’nde!

Hayatımızda zaman zaman, kilolarımızla ya da sağlığımızla başımız dertte olabilir. Kiloluyken zayıflamak için, hastayken sağlığımıza kavuşmak için çaba harcarız. Hepimizin başından böyle şeyler geçer, bu normal olanı. “İnsanlık hali”ni yaşıyorsak, bu tarz sorunlarımızı kendimize zarar vermeden çözmenin yollarını bulmak zorundayız. Zayıflamak da bunlardan bir tanesi. Hatun Güncesi’ndeki bugünkü yazımızda, sizler için zayıflamak adına uymanız gereken 8 altın kuraldan bahsedeceğiz.

1. Diyetinize Sadık Kalın

Eğer zayıflamayı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmayı, kendinize amaç olarak belirlemişseniz; öncelikle bir diyetisyen gözetiminde diyete başlamanız gerekir. Bir diyete başladıktan sonra, sizi en çok zorlayacak şey -herkesin bildiği gibi- nefsinizdir. Siz Pazartesi başladığınız diyeti, Çarşamba günü bozarsanız, kilo vermek hayal olduğu gibi üstüne bir de kilo almaya başlarsınız. Bu nedenle, çok büyük problemler baş göstermediği sürece, diyetisyeninizle birlikte hazırladığınız diyete dikkat edin.

2. Egzersizlerinize Özen Gösterin

Kilo vermenin formülünü bu yazımızda açıklayalım. Altın formül; “Verilen kilo = Alınan kalori – yakılan kalori” şeklindedir. Eğer, siz diyete başlayarak, aldığınız kaloriyi azalttıysanız; sıradaki vücudunuzun kalori harcamasını sağlamak olmalıdır. Vücudunuzun kalori yakması için de sizin hareket etmeniz gerekiyor. Tembellik ederseniz, egzersiz yapmaya üşenirseniz, kilo veremezsiniz. Bu nedenle egzersizlerinize özen göstermelisiniz.

3. Hayır Demeyi Öğrenin

Hayır diyemediğimiz her tatlı, her fast food, her öğün dışı tüketim, sizin kilolarınızla uzun müddet birlikte kalmanıza neden olur. “Aman, hayır dersem, filanca da kırılacak bana.” dediğiniz anda, kilolarınızın azaldığı hayallerinize güle güle deyin! Hayır dediğiniz için, kimse size kırılmayacak. Aksine, çevrenizdekiler bir süre sonra sizin diyetinizi ve azminizi görecek, teklif ve ısrarlarından vazgeçecekler. Bugün hayır diyemezseniz, yarın ileri yaşlarda bu kilolarınızın getirdiği sorunları arkadaşlarınız değil, siz çekeceksiniz. Hayır demeyi öğrenin!

4. Disiplinli Olun

“Birgün spor yapmasam da olur.” dediğinizi biliyorum! Saklanmayın orda. Ben de dedim, ötekiler de dedi. Ama yanlış! Bugün spor yapmazsak, yarın diyetimize dikkat etmeyiz. Öteki gün, zayıflama planlarımız komple rafa kalkar. O yüzden, “Bugün yapmasam.” lafını tarihin tozlu sayfalarına gömün. Unutmayın, bir işe başlamak için en iyi gün, bugündür. Yarına kalırsa çok geç olur. O yüzden disiplinli olun. O gün yapmanız gereken egzersizi yapmadan, o yatağa girmeyin!

5. Küçük Hedefleriniz Olsun

Hedefler ne kadar küçük olursa, o kadar ölçülebilir olacaktır. Aklınızdan çıkarmayın. “Yaza kadar 10 kilo vereceğim.” demektense, “Günde 100 gram zayıflayacağım.” demek, hem sizi motive edecektir, hem de ölçülebilir olacaktır. Böylece disiplini sağlamak ve egzersiz+diyet ikilisine azmetmek konusunda ciddi bir yardımcı gücünüz olacaktır. Hedefleriniz küçük olsun!

6. Neden Kilo Vermek İstediğinizi Hatırlayın

Bizi kilo vermeye iten, temel bir etken vardır mutlaka. Ya eşimiz, ya arkadaşlarımız beğenmediklerini belirten bir söz/davranış geliştirmişlerdir, ya da sağlığımızla alakalı bir sorun vardır. Ama temel bir etken mutlaka vardır. Bu temel etkeni aklınızdan çıkarmadığınızda, azminiz ve motivasyonunuz daha güçlü olacaktır. Bu motivasyonu canlı tutmak, diyetinize ve egzersiz programınıza olan bağlılığınızı yükseltecektir.

7. Kendinize Ödüller Koyun

Günde yüz gram hedefiyle, ayda 3 kilo vermeniz mümkün. Bu üç kilo hedefine ulaştıktan sonra, kendinize bir ödül koyun. Fakat, unutmamanız gereken bir nokta var! Ödüller, “çektiğiniz çilenin” karşılığı değil, sizin kendinizi tebrik etmek üzere planladığınız bir şey olmalı. Her hedeften sonra çıkılacak alışveriş, gidilecek sinema, ufak bir tatlı kaçamağı vb. hem gururunuzu okşayacak hem de size ne kadar yol katettiğinizi gösterecektir.

8. Günlük Tutun

Kilo vermek adına bir şeylere başlamışsanız, bunları günlük olarak tutun. Hatta bu tutacağınız günlükte, fiziksel ve mental olarak hissettiklerinizi yazın. Bir ayın sonunda hissettiklerinizi kıyaslayın. Günler geçerken, sizin hislerinizin de ne derece değiştiğini görmek, yüzünüzde koca bir tebessüme sebep olacak.

Tüm bunların, tek sebebi sizin daha güzel görünmeniz değil! Unutmayın bunu. Asıl sebebin, sağlığınız olduğunu aklınızda tutun. Başarılı olmak sizin elinizde. (Verilen kilo = Alınan kalori – yakılan kalori formülünü de unutmayın.) Eğer zayıflarsanız, sağlık sorunlarınız azalacak, fiziksel ağrılarınız azalacak. Daha komforlu bir yaşamınız olacak. Umarız istediklerinize ulaşırsınız! Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle, hoşça kalın! 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir