Zayıflamak İçin Bir Bardak Su!

Kilo vermeye yardımcı olarak su kullanılabilir mi? Suyu ne zaman ve ne miktarda tüketirseniz zayıflamada daha etkili olur? Sorular ve yanıtlar Hatun Güncesi'nde!

Kilo vermeye yardımcı olarak su kullanılabilir mi? Suyu ne zaman ve ne miktarda tüketirseniz zayıflamada daha etkili olur? Sorular ve yanıtlar Hatun Güncesi’nde!

Hani bir firmanın meşhur bir reklam sloganı var: “Su hayattır.” diye… Gerçekten de doğru. İnsanın ve diğer tüm canlıların yaşamının temel ihtiyacı. Bütün metabolik işlemlerimizde kullandığımız önemli bir yardımcıdır. Haliyle, bu yardımcıyı az tüketmeniz halinde, metabolizmanızda da yavaşlamalar görülür. Biz de bu yazımızda, suyun diyetinize ve dolayısıyla zayıflamanıza ne gibi katkılar sağlayacağından bahsetmeye çalışacağız.

Suyun Zayıflamaya Yardımı ve Sağlığa Faydaları

Su, genel olarak zayıflamaya birkaç yönden etki eder. Yağ yakımında bir aracı olması nedeniyle, tokluk hissiyatı vermesi nedeniyle ve kasların güçlenmesine yardımcı olması nedeniyle zayıflamada etkili bir içecek olduğu muhakkak. Fakat suyun faydalarını birkaç cümleyle geçiştirmek doğru değil. Gelin birlikte bakalım, suyun faydaları nelermiş?

1. Tokluk Hissi Verir

Su, doğal ve lezzetli aroması nedeniyle iştahınızı azaltacak bir içecektir. Midenizde kapladığı hacimsel alan bakımından da size tokluk hissi verecektir. Eğer diyete yeni başlamışsanız ve mideniz kazınıyorsa, içeceğiniz bir bardak su, sizi yiyeceklerden uzak tutmaya yetecektir. Bu nedenle, yarım-bir litrelik pet şişede bir suyu mutlaka yanınızdan ayırmamalısınız.

2. Metabolizmayı Hızlandırır

Su tüketiminin artırılması, kişinin metabolizmasını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Metabolizmanızın hızlanması demek, vücudunuzun daha fazla kalori yakması anlamına gelir. Bu nedenle de kilo vermeniz ciddi anlamda kolaylaşır.

3. Yağ Yakımında Yardımcıdır

Su, özellikle karaciğer ve çevresinde depolanan yağların yakılmasında fayda gösterir. Üstelik böbrek fonksiyonlarını da düzene soktuğu için, bu etki katlanarak artar. Sporla desteklenmesi halinde, kasların gelişimine de ciddi katkılar sağlayan su, vücudunuzun kilo vermek için aradığı sebep olabilir.

4. Vücuttaki Toksinlerin Atılmasını Sağlar

Su, vücudunuzda biriken çeşitli zararlı kimyasalların vücudunuzdan uzaklaştırılmasında önemli bir araçtır. Özellikle terleme ve idrar yoluyla gerçekleştirilen bu toksin atımı, vücudunuzun ciddi anlamda rahatlamasına yol açar. Eğer kilo vermekte zorluk yaşıyorsanız, bu vücudunuzda biriken toksinlerden kaynaklanabilir.

Su, tüm bu faydalarının yanında, ödem oluşmasını engelleyici etkisi, sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırması, hücrelerin yenilenmesini sağlaması gibi etkileriyle de zayıf ve genç bir görünüme kavuşmada oldukça etkilidir. Peki, suyun zayıflamada daha etkin bir rol alması için neler yapılmalıdır? Su ne miktarda ve ne sıklıkla tüketilmelidir?

Kilo Vermek İçin Suyu Ne Sıklıkta Tüketmelisiniz?

Suyu tüketmenin belirli bir saati yoktur elbette, ne zaman susarsanız o zaman içersiniz. Fakat burada zayıflamak hakkında konuştuğumuz için, tüketildiği zamanın önemi ortaya çıkıyor. İşte daha hızlı kilo vermek için suyun tüketilmesi gereken zamanlar…

Her Sabah ve Her Akşam Bir Bardak

Hergün sabah kalktığınızda içeceğiniz bir bardak su, gece boyu tüm karbonhidratlarını yakmış olan vücudunuzun yağlarını yakmasını kolaylaştıracaktır. Eğer sabahları vaktiniz olur da bir bardak su içtikten sonra spor yapabilirseniz, vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi doğrudan yağlardan elde edecektir. Böylece kilo vermek için önemli bir adım atmış olacaksınız.

Yemeklerden 15 Dakika Önce ve Yemek Sırasında Bir Bardak Su

Suyun tokluk hissi verdiğini artık biliyorsunuz. Suyun verdiği bu tokluk hissini kullanarak kilo vermek mümkün. Yemekten on beş dakika önce ve yemek sırasında tüketeceğiniz su, kilo verme konusunda size fayda sağlayıcı olacaktır. Hem daha az besin tüketeceğiniz için, hem de sindirim daha kolay gerçekleştirileceği için, kilo vermek daha kolay hale gelebilir.

Kahvaltıdan Yarım Saat Sonra Bir Bardak Ilık Su

Kahvaltıdan kalktıktan yarım saat sonra tüketeceğiniz bir bardak ılık su, sindirilen besinlerin hücrelerinizde daha rahat tüketilmesini sağlar. Böylece hem metabolizma hızınızı artırabilirsiniz hem de kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Tüm bu bilinen faydaları, zayıflamaya etkileri, sağlığınıza katkıları düşünüldüğünde; su gerçek bir mucize. Diyetiniz ve egzersizlerinizle birlikte suyu da ihmal etmezseniz; bir yılın sonunda, vereceğiniz onca kilonun içindeki birkaç kiloyu sadece suyun faydasıyla vermiş olacaksınız! Eğer sizin de su tüketimi ve suyun faydaları hakkında söylemek istedikleriniz varsa, hemen yorum formunu kullanabilirsiniz! Sağlıklı, mutlu ve güzellik dolu günler geçirmeniz dileğiyle, hoşça kalın! 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir